SÜT BAL YUMURTAYA HOŞ GELDİNİZ

sutbalyumurta.com İzmir içi doğallığın adresi

Organik Ürünler

Hızlı Teslimat

Kalitenin Adresi

sutbalyumurta.com izmir içerisinde organik ürünleri ile hizmetinizde.Tüm ürünlerimiz organiktir.Ürünlerimiz yoğunluğa bağlı olarak aynı gün yada ertesi gün teslim edilmektedir.İzmir içerisindeki müşterilerimize uygun fiyata kaliteli hizmet vermek tek amacımızdır.

EVDE KAŞAR PEYNİRİ YAPIMI

EVDE KAŞAR PEYNİRİ YAPIMI

Telemenin elde edilmesine kadar beyaz peynir yapımı gibidir. Beyaz peynir yapımını, teleme elde edilinceye kadar bu sayfadan izleyebilirsiniz. Kaşar peyniri yapmak için telemenin sıcak suda yumuşatılması gerekiyor. Yumuşamayı kolaylaştırmak için telemeyi yaklaşık 1x1 cm. küp şeklinde doğrayın..
 
 
Tencereye su koyarak yaklaşık 75 dereceye kadar ısıtın. Suya süzgeci batırın, içine de parçalanmış telemeden bir miktar koyun. Beş-on saniye bekledikten sonra bir kaşıkla yavaşça karıştırarak ve bir taraftan da yumuşayan telemeleri birbirine yapıştırmak için hafifçe bastırarak, bir top şekline ulaşın.
 
 
Bu işlem bir kaç dakika sürüyor. Daha sonra eriyerek top haline gelen telemeyi süzgecin yan tarafına alıp bir miktar daha parçalanmış teleme koyun, yukarıdaki işlemleri tekrarlayın. Bu arada suyun sıcaklığını kontrol etmekte fayda var. 
Eğer sıcaklık düşerse tencereyi biraz ısıtmak gerekebilir.

 

 
Tüm telemenin erimesi bittikten sonra onu tezgahın üzerine aldım. Burada yoğurulacak. Erimiş telemenin çabucak soğumasını önlemek için bu işlemi tahta üzerinde yapın.
 
 
Telemeyi yoğurmaktan maksat içindeki suyu dışarı çıkarabilmek. Bunun için aynı hamur yoğurur gibi yoğurun. İşlem esnasında sızan suyu aşağıdaki resimde görebilirsiniz.
 
 
 
Daha sonra şekil alabilmesi için tercih ettiğiniz bir kaba koyun.
 
 

 

Yarım saat kadar kabın içinde kalıp sertleşen kaşar peynirini çıkartıp tarttığınızda; 10 kg sütten 982 gr. kaşar peyniri elde etmiş olduk. Yaklaşık 1 kg desek, sütü de kilosunu 2.5 TL' den aldığınızı düşünürsek kilo fiyatı 25 TL'ye geliyor. Yani işlenmiş gıdalara alternatif, evde doğal olarak yaptığınız, sevdiklerinize güvenle yedirebileceğiniz peyniri ürettiniz, tebrikler!

 

Taze kaşarımız hazır. Peynirin lezzetlenmesi için olgunlaşması gerekiyor. Onun için isteğe göre kalın tuzla ovalamak suretiyle tuzlamak ve buzdolabında muhafaza etmek lazım. Bunun için 3-5 gün süreyle tuzlayıp, her gün alt üst edin ve beşinci günden sonra da her gün üzerine ıslak bez sarıp kabuk bağlamasını önlemeye çalışın. Gerçekten bekleme süresi uzadıkça peynir daha lezzetleniyor ve yumuşuyor.
Afiyet olsun.